Bizi takip edin
|
EN

MESLEK YÜKSEKOKULU

Dış Ticaret (Türkçe)

Mezunlar

Programı "Dış Ticaret Meslek Elemanı" olarak tamamlayan mezunlarımız,

  • İthalat-ihracat şirketlerinde,
  • İşletmelerin dış ticaret bölümlerinde,
  • Gümrük ve nakliye firmalarında,
  • Uluslararası ekonomik kuruluşlarında,
  • Avrupa Birliği temsilciliklerinde,
  • Ticaret Bakanlığı'nda,
  • Lojistik firmalarında,
  • Bankaların kambiyo bölümlerinde çalışma imkanına sahiptir.

2004 yılından itibaren mezun veren Dış Ticaret Programı, sahip olduğu mezun sayısı bakımından Meslek Yüksekokulu bünyesinde en yüksek sayıya sahiptir. Kariyer başarıları ile öne çıkan mezunlarımızdan bazıları şöyledir:

Selin Gürler, 2022 yılı Dış Ticaret Programı mezunu

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/selin-g%C3%BCrler-445a99213/

"2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Dış Ticaret Programı'nı %50 burslu olarak kazandım. İsteğe bağlı hazırlık programını bitirdim. Hazırlık programı benim için çok verimliydi. İş hayatındaki dil eksikliğimi kapatmamı sağladı. Daha sonrasında bölümüme geçtiğim süreçte birçok farklı seminere katıldım ve sektörde ilgili kişilerden eğitim alma fırsatını yakaladım. Dış Ticaret Programı'nda sektörün önde gelen hocalarından eğitim aldığımız için iş hayatına adaptasyon sürecim daha kolay ilerledi. Derslerde gördüğümüz dış pazarlara giriş, dış ticaret terimleri ve dış ticaret mevzuatı, benim sektöre hakim olmamı sağladı. Okulumuzun staj imkanlarından yararlanarak 2021 yılında İzmir Ticaret Odası’nda başarı ile stajımı tamamladım. İzmir Ticaret Odası’nda İhracat Destek Ofisi Projesi kapsamında kobilere ihracatta gelişmeleri için danışmanlık sağladık. Bu staj sayesinde TradeMap uygulamasını aktif bir şekilde kullandım ve ihracat aşamalarını iş hayatında deneyimleyerek bilgilerimi pekiştirdim. Bu durum, dış ticaret sektöründe kendime bir  yer edinmemi sağladı. Programdan 2022 yılında mezun oldum. Şimdi ise EvoLog Lojistik’te satış ve fiyatlandırma departmanında görev almaktayım.


Mert Başaran, 2021 yılı Dış Ticaret Programı mezunu

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/mert-basaran-51930b184/

"Küçük bir gümrük firmasında işe girmemle başlamıştı kariyer yolculuğum. Lojistik sektörünün mutfağı olarak adlandırılan gümrük sektöründe 1,5 yılı aşkın süre boyunca ithalat ve ihracat hakkında bilgi sahibi olmuştum. Okulumun bana katmış olduğu güncel dış ticaret mevzuatlarına yönelik verdiği eğitim sayesinde hiçbir zorluk çekmeden çalıştığım firmaya değer katmaya başladım. Daha sonrasında kendimi lojistik alanında geliştirmek istediğim için Horoz Bolloré firmasına girerek Vestel Müşteri Temsilcisi Şefi olarak görev almaya başladım. Okulumuzun kariyer günleri adı altında yapmış olduğu seminerler sayesinde hem bir çok firmayı tanımış oldum hem de bu firmaları sosyal ağlarından takip edip çalışanlarına yaptıkları jestleri ve etkinlikleri gözlemledim. Okulumun bana kattığı güncel bilgiler, teknolojik imkanlar ve kariyer planlaması unsurları gerçekten bir üniversitenin öğrencisine sağlayabileceği en büyük olanaktı. Genç öğretmen kadrosu ve öğretmenlerin hızla gelişen teknolojiye hakim olmaları biz 21. YY öğrencileri için gerçekten çok önemliydi. Şu an çalıştığım firmaya mutlu gidiyor isem bunun sebebi okulumuzun düzenlediği Kariyer Günleridir. İzmir Ekonomi Üniversitesinde emeği geçen tüm hocalarıma ve rektörlere çok teşekkür ederim."


Duygu Kalkan, 2019 yılı Dış Ticaret Programı mezunu

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/duygu-kalkan-031313177/

"İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde eğitim aldığım sırada Qua Granite firmasında ve İzmir Ticaret Odası'nda staj yaptım. Mezun olduktan sonra Qua Granite firmasında Dış Ticaret Uzmanı olarak işe girdim. Şu anda İsviçre kökenli Desmell firmasında Satış Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktayım. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde Halil Pak ve Kenan Demirel Hocalarımızdan aldığım dersler meslek hayatımda çok yardımcı oldu."


Yunus Emre Berber, 2019 yılı Dış Ticaret Programı mezunu

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/yunus-emre-berber-7142a6225/

"Dış Ticaret Programı'nı bitirdikten sonra mobilya imalati üzerine olan kendi aile şirketimizi büyütmek için e-ticarete giriş yaptım. Akabinde, ürettiğimiz ürünleri ihracat kapsamında satmaya başladık. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin bana en önemli katkısı, hem yabancı dilimi geliştirmem hem de okuduğum programın ihracat operasyonunu kolaylaştırması oldu."


Dilek Keser, 2017 yılı Dış Ticaret Programı mezunu

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/dilek-boran-803847141/

"İzmir Ekonomi Üniversitesi Dış Ticaret Programı'ndan mezun olduktan sonra okul hayatımın öncesi ve sonrasında çalışmış olduğum firmalardan müşteri odaklılık, dış pazar çalışmaları v.b. konularda edindiğim bilgiler doğrultusunda Ven Grup firmasında çalışmaya başladım. Aynı zamanda, Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümünü okumaya başladım. Şu anda Ven Grup ailesinin bir üyesi olarak yurt içi ve yurt dışı teklifleri, satış öncesi ve sonrası destek, proje çalışmaları, şantiye keşif ve kontrolleri, hak ediş düzenlemeleri başta olmak üzere çalışmalarımı sürdürmekteyim."


Metin Taş, 2014 yılı Lojistik Uluslararası Ortak Ön Lisans Programı mezunu

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/metin-ta%C5%9F-b66861188/

"İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde sıklıkla yaptığımız proje çalışmaları sayesinde problemlerin tespiti ve önlenmesi, kritik durumlarda aksiyon alınması, zaman yönetimi, takım çalışması gibi pek çok konuda tecrübe edinmiş oldum. İEÜ'de yaptığımız bu projeler sayesinde, 2016 ve 2017'de üniversiteler arası lojistik vaka yarışmasında Türkiye üçüncüsü oldum. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde aldığım eğitim altyapısı sayesinde, DGS ile geçiş yaptığım İstanbul Üniversitesi'nde hiç zorlanmadım. Normal lise mezunu olduğum için İEÜ'ye geldiğimde İngilizce seviyem oldukça kötüydü. Ancak, hazırlıkta aldığım İngilizce eğitimi sayesinde bölümde hiç zorlanmadım. Çalıştığım firma global bir şirket olduğu için eğitim dilinin İngilizce olmasının faydasını sürekli görüyorum. Şu an, DHL Express İstanbul Genel Müdürlüğü’nde satış sonrası destek departmanında çalışıyorum. Daha önce de aynı firmada operasyon departmanına bağlı gümrük biriminde çalışıyordum."


Tolga Elçi, 2014 yılı Lojistik Uluslararası Ortak Ön Lisans Programı mezunu

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/tolga-elci-b1489a105/

"18 yaşlarımda iyi ki geldiğim İzmir Ekonomi Üniversitesi Kariyer Yönlendirme Etkinliği'nde tanıştığım ve hala sıklıkla görüştüğüm saygıdeğer hocam Arıkan Tarık Saygılı sayesinde başladığım Lojistik (SQA) ön lisans programından mezun oldum. Eğitim yılları içerisinde sayısız iş adamları ve eşsiz hocalar ile tanışma fırsatım oldu, bu değerli kişilerden biri olan Burçin Önder hocam sayesinde kariyerime nasıl başlamam ve ne tür kararlar vermem gerektiğini öğrendim. 2015 yılında her zaman hayalim olan yurtdışında eğitim tecrübesi (linsans) için İngiltere’ye gittim ve 2016 yılı Temmuz ayında lisans derecesini tamamlayarak mezun oldum. 2017’de Aliağa’da Lojistik ve Denizcilik firmasında kariyerime başladım. 6 ay sonra, halen çalışmakta olduğum ve evim gibi hissettiğim İzmir Ekonomi Üniversitesi Satın Alma biriminde işe başladım. Aynı zamanda üniversitemizde yüksek lisans yapmaktayım."


Koray Bala,  2014 yılı Lojistik Uluslararası Ortak Ön Lisans Programı mezunu

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/koraybala/

"Ön lisans eğitimim sırasında, edindiğim bilgileri eğitimimin devamında ve iş hayatında kullanabileceğimden emin değildim. Dikey geçiş sonrası İEÜ Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü'ne girdiğimde ise korkularımın yersiz olduğunu farkettim. Öyle ki, temel finansman ve muhasebe gibi konular birçok arkadaşıma karmaşık gelirken, bana fazlasıyla kolay geliyordu. İş hayatında ise karşılaşılacak sorunlardan çekincem vardı. Fakat iş hayatının temelde vaka analizi ve çözümünden ibaret olduğunu anlamam çok uzun sürmedi. Önlisans eğitimim sırasında sürekli vaka analizi yapmanın sağladığı avantaj ile çok kolay adaptasyon ve gelişme gösterdim. Önlisans eğitimim sırasında kazandığım bilgi ve beceriler sayesinde hızlı kararlar alarak birçok farklı krizi çözebiliyorum."

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.