NEDEN İEÜ DIŞ TİCARET..

Türkiye dış ticaret politikalarını mevcut ilişkilerine yepyeni boyutlar ekleyerek geliştirmektedir.

Bu sebepten ötürü Türkiye'nin tüm dünya ile ticari işbirlikleri derinleşmektedir. Türkiye Avrupa Birliği'ne üyelik yönündeki  müzakereleri başarı ile neticelendirmek için çalışmaktadır. Türkiye'nin dış ticaret hacminde son yıllarda yaşanan gelişmeler ülkemizi küresel rekabette ön plana çıkarmış yeni iş birliği alanları, yeni ortaklıklar doğmuştur.

Tüm bu sebeplerden ötürü dış ticaret ve lojistik alanlarında uzmanlaşmış çalışanlar bugün ve gelecekteki rekabetten kolaylıkla sıyrılmaktadırlar.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokul bünyesindeki Dış Ticaret Bölümü disiplinler arası bir yapıda olup lojistik, dış ticaret finansmanı, ekonomi gibi konular güncel olan elektronik ticaret, perakende yönetimi, tarımsal ürünlerin ihracatı gibi konular ile desteklemektedir.

Üniversitemiz sektör ile işbirliği prensibi çerçevesinde tecrübeli akademik kadrosu ile birlikte dış ticaret uzmanları ve sektör temsilcileri ile eğitim programını sunmaktadır. Akademik programımız mesleki eğitimler, mesleki gelişim etkinlikleri ile desteklenmektedir.

8,500 yıllık tarihe sahip en eski liman şehirlerinden olan İzmir, Türkiye'nin deniz yolu ile dünyaya açılan kapısı olması sebebi ile geniş dış ticaret hacmine sahiptir. İzmir'de bulunan yerli ve yabancı bir çok büyük dış ticaret firması İzmir Ekonomi Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Bölümü öğrenciler için staj ve iş imkanı sunmaktadır.
 
Burçin ÖNDER
Öğretim Görevlisi